Haber Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 14:18 Bu haber 274 kez okundu
 
Şanlıurfa'daki Bu Ağaç 2 Bin Yaşında!
(Ruha Haber Ajansı – RHA) Şanlıurfa’da bulunan bir zeytin ağacının 2 bin yaşında olduğu belirtildi.
YAŞAM Haberi
Şanlıurfa'daki Bu Ağaç 2 Bin Yaşında!

Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi’ne bağlı Altınbaşak Mahallesi’nin Zeytinlik mezrasında bulunan bir ağacın 2 bin yaşında olduğu bildirildi.

Yaşı ile dikkat çeken ağaç 2010 yılında Şanlıurfa Valiliği bünyesinde oluşturulan bir ekip tarafından incelendiği ve bu incelemeler sonucunda zeytin ağacının yaşının 2 bin civarinda olduğu tespit edildi.

Herhangi bir koruma altında bulunmayan ağaca mahalle sakinleri sahip çıkıyor.

Mahalle sakinlerinden Muhittin Aslan, ağacın 2 bin yaşında olduğunu 7-8 yıl önce valilikten öğrendiklerini söyledi.

Ağacın korumasız olduğunu belirten Aslan, “2 bin yaşında olduğunu bilmiyorduk. Evet çok eski bir ağaç olduğunu biliyorduk, çünkü kaç nesildir bu ağacın varlığından herkes haberdardı. Ancak yaşı ile ilgili kimsenin bir fikri yoktu. Valilik incelemelerinden sonra ağacın 2 bin yaşında olduğunu öğrendik” dedi.

Ağacın koruma altına alınmasının gerektiğini aktaran Aslan, “Böyle yüzyıllara şahitlik etmiş bir ağacın koruma altına alınması gerekiyor. Ağaç hergün hayvanlar tarafından tahrip edliyor. Çevresinde herhangi bir koruma duvarı bulunmuyor. Biz mahalle sakinleri olarak sahip çıkmaya çalışıyoruz ancak, bu yetmiyor. Bu konuda yetkililerin devreye girmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfa'daki, Bu, Ağaç, 2, Bin, Yaşında!,
Yorumlar
Haber Yazılımı